aranżacja domu,
aranżacja mieszkania,
ekologia,
lampy,
oświetlenie,
recykling
Lampy z odzysku
Fot. Pinterest |
Wykorzystywanie prądu do oświetlenia naszych wnętrz ludzkość zna już od XIX wieku (dzięki pracy Edisona i Tesli). Nawet jeśli energia nie jest pozyskiwana z odnawialnych źródeł, staramy się ją oszczędzać. Starania nie zawsze kończymy powodzeniem, niech więc chociaż same lampy będą przyjazne środowisku.
Recykling obecny jest we wszystkich dziedzinach życia, jednak nie zawsze decydujemy się na wykorzystanie materiałów odnawialnych. Tymczasem nawet własnoręcznie możemy zrobić takie wyposażenie wnętrza, które docenią najwięksi architekci, zajmujący się wystrojem pomieszczeń. Oto przykłady:
Papierowa wiklina
Pierwszym materiałem, który możemy wykorzystać, jest... papier z gazet codziennych. Tak, nawet z tych, wręczanych nam za darmo w dużych miastach. Jeśli do tej pory przeczytaną prasę oddawaliście na makulaturę lub – o zgrozo – wyrzucaliście do śmieci, najwyższa pora przestać. Pozbywacie się bowiem materiału, który możemy zmienić na (fachowo nazywaną) papierową wiklinę. Z kawałków gazet wystarczy zrobić ciasno splecione ruloniki, mogą to wykonać także dzieci. Z tak przygotowanych rurek wyplatamy co tylko podpowie nam wyobraźnia: koszyki, tacki, wazony, wachlarze. Papier chłonie nawet zwykłą farbę plakatową, dlatego pomalowanie wyrobu na dowolny kolor jest banalnie proste. Doświadczeni użytkownicy potrafią wypleść lampki – takie prawdziwe, działające, z żarówką.
Fot. ZetPety |
Plastikowe butelki
Pora na drugie pytanie: co robicie z dużymi plastikowymi butelkami? Wyrzucanie jest odpowiedzią oczywistą, ale niestety mało kreatywną. Otóż: po odcięciu części, znajdującej się przy szyjce, butelka dostać może drugie życie. Wystarczy okleić ją ładnym papierem, nałożyć skarpetkę, kawałek materiału z dziurawej bluzki lub cokolwiek innego, na co mamy ochotę. Nowoczesne żarówki z technologią LED prawie się nie nagrzewają, dlatego nasze bezpieczeństwo nie jest zagrożone.
Fot. ZetPety |
Nakrętki z plastikowych butelek
Z ponownym wykorzystaniem plastikowych nakrętek jest już nieco lepiej, ponieważ wiele organizacji i osób prywatnych zbiera je, aby sprzedać i zysk przeznaczyć na leczenie lub rehabilitację. Z niewielkiej liczby nakrętek możemy też zrobić własną lampę. Jest to nieco trudniejsze od dwóch poprzednich projektów, ponieważ wymaga użycia wiertarki i zręcznego łączenia elementów za pomocą opasek uciskowych, ale uzyskujemy efekt powalający.
Fot. Egminy |
A na koniec coś dla osób, które lubią bujać w chmurach: lampy zrobione z papieru pociętego w niszczarce:
Fot. ZetPety |
Nadal nie macie pomysłu na aranżację, a architekci proponują standardowe rozwiązania? Pora spojrzeć na przedmioty codziennego użytku!
0 komentarze