Breaking News
Loading...
, , , , , ,

Jak wprowadzić zmiany lokatorskie?

Share on Google Plus

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera, ale nie pasuje Ci układ? Chciałbyś nanieść kilka zmian na projekt mieszkania? Dowiedz się, jak wprowadzić zmiany lokatorskie oraz z jakimi kosztami należy się liczyć.






Kupując mieszkanie, od pierwszych chwil przeglądamy inspiracje i w wyobraźni już meblujemy nasze nowe 4 kąty. W ruch idą programy do aranżacji wnętrza, przeglądamy strony wnętrzarskie w poszukiwaniu idealnych płytek, oświetlenia czy mebli. Jednak rzeczywistość, często odbiega od naszych marzeń. Kupując mieszkanie, nie zawsze w projekcie wszystko nam się podoba. Pomimo że rozłożenie pomieszczeń zostało zaplanowane przez architektów dewelopera, mamy możliwość ich zmiany. Zarówno przed budową, w trakcie, jak i również po jej zakończeniu. Taką możliwość dają nam zmiany lokatorskie, które deweloper może w porozumieniu z nami wprowadzić.



Czym są zmiany lokatorskie?



Zmiany lokatorskie to modyfikacja oryginalnego planu mieszkania, które zakupiliśmy od dewelopera. Plan mieszkania, został zaprojektowany jeszcze przed budową, zgodnie z wytycznymi dewelopera i zawiera rozwiązania, optymalne dla ogółu mieszkańców. Jednak każdy nowy lokator może być inne potrzeby, dlatego też deweloperzy, dbając o satysfakcje swoich klientów, pozwalają na modyfikację, czyli zmiany lokatorskie.



Głównym celem wprowadzenia zmian lokatorskich, jest dostosowanie mieszkania do potrzeb nowych lokatorów. Dzięki zmianom możemy również podnieść standard lokalu, zwiększyć funkcjonalność i lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, przez likwidację np. ścianki działowej.



Co możemy modyfikować w ramach zmian lokatorskich?



Podejmując decyzję o wprowadzeniu zmian lokatorskich, należy uzyskać informację bezpośrednio od dewelopera, jakie elementy możemy zmieniać. Do tego potrzebujemy również projekt mieszkania, który otrzymamy od dewelopera. Należy pamiętać, że zmiany lokatorskie to usługa odpłatna, której wysokość zależy od czasu prowadzania zmian oraz ilość prac, niezbędnych do realizacji nowego planu mieszkania.



Modyfikacja w ramach zmian lokatorskich, może dotyczyć tylko wewnętrznych elementów mieszkania, których zmiana nie będzie wiązała się z otrzymaniem pozwolenia na budowę. Zatem możemy zmienić:


  • usytuowanie ścian działowych
  • usytuowanie wewnętrznych otworów drzwiowych
  • rozmieszanie punków oświetleniowych
  • rozmieszanie włączników, gniazdek
  • miejsca gniazd sieciowych i telewizyjnych
  • lokalizację klimatyzacji
  • przyłącza wodno-kanalizacyjne i urządzenia sanitarne
  • lokalizację grzejników
  • kolorystykę stolarki okiennej wewnątrz


Kiedy należy wprowadzić zmiany lokatorskie?







Najlepiej na etapie budowy budynku, co pozwoli zminimalizować koszty. Tak, jak już wspomnieliśmy, kosztami za wprowadzenie zmian lokatorskich zostanie obciążony klient. Dlatego też nie warto zwlekać, i już po podpisaniu umowy kupna, warto umówić się z architektem. Jeżeli uda nam, się przedstawić nowy projekt, jeszcze przed wybudowaniem naszego mieszkania, zmiany zostaną wprowadzone według nowego planu, co zmniejszy koszty np. przy wyburzenia ścianek działowych, zmiany lokalizacji grzejników czy zamówienia kontenera na gruz. 


Czy warto zmiany lokatorskie przeprowadzić we współpracy z architektem?



Zdecydowanie tak, gdyż doświadczenie i wiedza architekta na tym etapie będzie na wagę złota. Należy pamiętać, że projekt musi być zgodny z przepisami prawa budowlanego. Ponadto do wniosku musimy dołączyć rysunki techniczne m.in.: instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektryki czy C.O., które muszą zostać zaakceptowane przez dział techniczny dewelopera oraz biuro architektoniczne, które projektowało budynek. W związku z tym pomoc architekta wnętrz, będzie gwarancją profesjonalnej realizacji zmian lokatorskich. Oprócz tego architekt opracuje taki projekt funkcjonalny mieszkania, który spełni nasze potrzeby i preferencje.



You Might Also Like

0 komentarze

About me

Like us on Facebook